Candidate Filing Finishes In North Carolina - See Who's Running

Dec 24, 2019

Candidate filing in North Carolina for the 2020 primary election ended on December 20th.  The primary will be held on March 3rd, 2020.  The deadline to register to vote on that day is February 7th, 2020.  There is no same day registration on primary day.  There is same day registration during the early voting period before the primary.  Early voting for the 2020 primary election runs from February 13th to 29th.  The deadline to request an absentee ballot by mail for the primary election is February 25th, 2020.

Learn more about registering to vote in North Carolina by clicking here, and click here to learn more about the photo ID requirement to vote, which will first be used in the 2020 primary election.

* = incumbent

PRESIDENT OF THE UNITED STATES

Constitution 

Don Blankenship

Charles Kraut

Democrat

Michael Bennet

Joseph R. Biden

Michael R. Bloomberg

Cory Booker

Pete Buttigieg

Julian Castro

John Delaney

Tulsi Gabbard

Amy Klobuchar

Deval Patrick

Bernie Sanders

Tom Steyer

Elizabeth Warren

Marianne Williamson

Andrew Yang

Green

Howie Hawkins

Libertarian

Max Abramson

Ken Armstrong

Dan Behrman

Kenneth Blevins

Souraya Faas

Erik Gerhardt

Jedidiah Hill

Jacob Hornberger

Jo Jorgensen

Adam Kokesh

John McAfee

James Orlando Ogle

Steve Richey

Kim Ruff

Vermin Supreme

Arvin Vohra

Republican

Donald J. Trump*

Jow Walsh

Bill Weld

UNITED STATES SENATE

Constitution

Kevin E. Hayes

Democrat

Trevor M. Fuller

Steve Swenson

Cal Cunningham

Atul Goel

Erica D. Smith

Libertarian

Shannon W. Bray

Republican

Thom Tillis*

Paul Wright

Sharon Y. Hudson

Larry Holmquist

U.S. HOUSE OF REPRESENTATIVES, NORTH CAROLINA DISTRICT 11 (WESTERN NORTH CAROLINA)

Democrat

Steve Woodsmall

Gina Collias

Moe Davis

Michael O'Shea

Phillip G. Price

Green

Tamara Zwinak

Libertarian

Tracey DeBruhl

Republican

Lynda Bennett

Jim Davis

Chuck Archerd

Dan Driscoll

Joey Osborne

Steven Fekete Jr.

Dillon S. Gentry

Wayne King

Madison Cawthorn

Matthew Burril

Vance Patterson

Albert Wiley Jr.

NORTH CAROLINA GOVERNOR

Constitution

Al Pisano

Democrat

Roy Cooper*

Ernest T. Reeves

Libertarian

Steven J. DiFiore

Republican

Holly Grange

Dan Forest

NORTH CAROLINA LIEUTENANT GOVERNOR

Democrat

Bill Toole

Terry Van Duyn

Yvonne Lewis Holley

Chaz Beasley

Allen Thomas

Ron Newton

Republican

Mark Robinson

Deborah Cochran

Andy Wells

Greg Gebhardt

Renee Elmers

Scott Stone

Buddy Bengel

John L. Ritter

Mark Johnson

NORTH CAROLINA ATTORNEY GENERAL

Democrat

Josh Stein*

Republican

Jim O'Neill

Sam Hayes

Christine Mumma

NORTH CAROLINA AUDITOR

Democrat

Beth Wood*

Luis A. Toledo

Republican

Anthony Wayne (Tony) Street

Tim Hoegemeyer

NORTH CAROLINA COMMISSIONER OF AGRICULTURE

Democrat

Donovan Alexander Watson

Jenna Wadsworth

Walter Smith

Republican

Steve Troxler*

NORTH CAROLINA COMMISSIONER OF INSURANCE

Democrat

Wayne Goodwin

Republican

Mike Causey*

Ronald Pierce

NORTH CAROLINA COMMISSIONER OF LABOR

Democrat

Jessica Holmes

Republican

Pearl Burris Floyd

Josh Dobson

Chuck Stanley

NORTH CAROLINA SECRETARY OF STATE

Democrat

Elaine Marshall*

Republican

Chad Brown

E.C. Sykes

Michael LaPaglia

NORTH CAROLINA SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION

Democrat

James Barrett

Constance (Lav) Johnson

Jen Mangrum

Michael Maher

Keith A. Sutton

Republican

Craig Horn

Catherine Truitt

NORTH CAROLINA TREASURER

Democrat

Matt Leatherman

Ronnie Chatterji

Dimple Ajmera

Republican

Dale R. Folwell*

NORTH CAROLINA SUPREME COURT CHIEF JUSTICE SEAT 01

Democrat

Cherie Beasley*

Republican 

Paul Newby

NORTH CAROLINA SUPREME COURT ASSOCIATE JUSTICE SEAT 02

Democrat

Lucy Inman

Republican

Phil Berger Jr.

NORTH CAROLINA SUPREME COURT ASSOCIATE JUSTICE SEAT 04

Democrat

Mark Davis*

Republican

Tamara Barringer

NORTH CAROLINA COURT OF APPEALS JUDGE SEAT 04

Democrat

Tricia Shields

Republican

April C. Wood

NORTH CAROLINA COURT OF APPEALS JUDGE SEAT 05

Democrat

Lora Christine Cubbage

Republican

Fred Gore

NORTH CAROLINA COURT OF APPEALS JUDGE SEAT 06

Democrat 

Gray Steyers

Republican

Chris Dillon*

NORTH CAROLINA COURT OF APPEALS JUDGE SEAT 07

Democrat

Reuben F. Young*

Republican

Jeff Carpenter

NORTH CAROLINA COURT OF APPEALS JUDGE SEAT 13

Democrat

Chris Brook*

Republican

Jefferson G. Griffin

NORTH CAROLINA STATE SENATE DISTRICT 47 (MADISON, MCDOWELL, MITCHELL, POLK, RUTHERFORD, YANCEY)

Democrat

David Brian Wheeler

Republican

Ralph Hise*

NORTH CAROLINA STATE SENATE DISTRICT 48 (BUNCOMBE, HENDERSON, TRANSYLVANIA)

Democrat

Brian Caskey

Najah Underwood

Cristal Figueroa

Republican

Chuck Edwards*

NORTH CAROLINA STATE SENATE DISTRICT 49 (BUNCOMBE)

Democrat

Julie Mayfield

Travis Smith

Ben Scales

Republican

Bob Penland

NORTH CAROLINA STATE SENATE DISTRICT 50 (CHEROKEE, CLAY, GRAHAM, HAYWOOD, JACKSON, MACON, SWAIN)

Democrat

Victoria Fox

Libertarian

Clifton Ingraham

Republican

Kevin Corbin

Sarah Conway

NORTH CAROLINA HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 85 (AVERY, MCDOWELL, MITCHELL)

Democrat

Ted Remington

Republican

Dudley Greene

NORTH CAROLINA HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 113 (HENDERSON, POLK, TRANSYLVANIA)

Democrat

Sam Edney

Republican

Jake Johnson*

NORTH CAROLINA HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT  114 (BUNCOMBE)

Democrat

Susan Fisher*

Libertarian

Lyndon John Smith

Republican

Tim Hyatt

NORTH CAROLINA HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 115 (BUNCOMBE)

Democrat

John Ager*

Republican

Mark Crawford

NORTH CAROLINA HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 116 (BUNCOMBE)

Democrat

Brian Turner*

Republican

Eric Burns

NORTH CAROLINA HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 117 (HENDERSON)

Democrat

Josh Remillard

Danae Aicher

Republican

Tim Moffitt

Dennis Justice

NORTH CAROLINA HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 118 (HAYWOOD, MADISON, YANCEY)

Democrat

Alan Jones

Republican

Mark Pless

NORTH CAROLINA HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 119 (HAYWOOD, JACKSON, SWAIN)

Democrat

Joe Sam Queen*

Republican

Mike Clampitt

Ron Mau

NORTH CAROLINA HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 120 (CHEROKEE, CLAY, GRAHAM, MACON)

Democrat

Susan Landis

Republican

Karl Gillespie

BUNCOMBE COUNTY BOARD OF COMMISSIONERS CHAIR

Democrat

Brownie Newman*

Republican

Robert Pressley

BUNCOMBE COUNTY BOARD OF COMMISSIONERS DISTRICT 1

Democrat

Nancy Nehls Nelson

Terri Wells

Republican

Glenda P. Weinert

BUNCOMBE COUNTY BOARD OF COMMISSIONERS DISTRICT 2

Democrat

Jasmine Beach-Ferrara* (currently represents District 1 on the board)

Republican

Mike Fryar*

Anthony Penland

BUNCOMBE COUNTY BOARD OF COMMISSIONERS DISTRICT 3

Democrat

Donna Ensley

Parker Sloan

Republican

Joe Belcher*

ASHEVILLE CITY COUNCIL (NON-PARTISAN PRIMARY, TOP SIX VOTE GETTERS ADVANCE TO GENERAL ELECTION)

Larry Ray Baker

Tim Collins

Kristen Goldsmith

Sandra Kilgore

Rich Lee

Shane McCarthy

Kim Roney

Nicole Townsend

Sage Turner

Keith Young*